Reddi Miras Hususunda Yaşanan Sorunlar Neler?

Sosyal Medya Düzenlemesine Hukukçu Desteği

Cumhurbaşkanının açıklamalarına hukukçulardan da destek geldi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC dönüşü uçakta basın mensuplarına açıkladığı sosyal medya düzenlemesine hukukçulardan destek geldi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ziyaretinin ardından yurda dönüşte gazetecilerin uçakta sorularını yanıtlayan Başkan Erdoğan, sosyal medya düzenlemesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. “Medya ve sosyal medyada yer alan yalan haberlerle ilgili ciddi cezai müeyyide öngören bir yasa çalışmanız var mı” sorusuna yanıt veren Erdoğan, “Ekim ayından itibaren bununla ilgili de Meclis’te bir çalışma yürütülecek” demişti.
Zaman zaman sosyal medya düzenlemesine değinen Erdoğan sahte hesaplarla insanların hakaret ve iftiraya, linçe maruz kalmasını “sosyal medya terörü” olarak tanımlamıştı.
YENİ DÜZENLEME ŞART
Avukat Elvan Kılıç ise sosyal medya düzenlemesine şu tespitlerde bulundu: “Mevcut mevzuat ve uygulama yönetmeliğinde yer sağlayıcılara verilecek cezalara ilişkin bilgilendirme yapmış, uygulamaya geçirmiş ancak suçu işleyenlere ilişkin yeterli ve detaylı bir çalışma yapılmamıştır. Eksikliklerin tamamlanması ve uygulamadaki bir takım aksaklıkların giderilmesi sağlanmalıdır. İdari, hukuki ve cezai bir takım yükümlülüklerin tekrar ele alınması gerekmektedir.
Uygulama noktasında çok güçlükler bulunmakta olduğu kabul edilebilir olsa da hangi durumların suç kapsamına girdiğini, suç tanımı ve cezasının ne olacağının sınırları daha belirgin çizilmelidir. İnsan haklarından biri olan kişilik hakkını korurken diğer bir insan hakkı olan haber alma özgürlüğünü ortadan kaldıramayacağımız gibi, haber alma özgürlüğünü korurken, kişilerin itibarlarının korunmasını da güvence altına alabilmeliyiz. Bu ince bir sınırdır iyi belirlenmesi ve sağlıklı işletilmesi gerekir. Caydırıcı olmalı ama sınırları geçmemelidir. Mukayeseli hukuk bu durumda işletilebilmelidir.”

Related Posts