Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği Nedir?
Kentsel dönüşüme ilginin artması ve şehir içindeki altyapı değişiklikleri, vatandaşları inşaat gürültüsüyle imtihan ediyor. Saatlere uyulmaması, inşaatların huzur bozacak şekilde yapılması ve beklenenden uzun sürmesi büyük problem yaratıyor.

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ne göre, konut bölgeleri içinde ve yakın çevresinde gerçekleştirilen şantiye faaliyetleri gündüz dışında akşam ve gece dilimlerinde süremiyor. Hafta sonu ve resmî tatil günlerinde gerçekleştirilecek şantiye faaliyetlerine ise konut bölgeleri ve yakın çevresinden gelen şikâyetlerin yoğunluğu dikkate alınarak, İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile yasaklama getiriliyor. İnşaatın gündüz yapılması durumunda geçerli saatler 07.00-19.00 arası, akşam 19.00-23.00, gece ise 23.00-07.00 arası sayılıyor.
Bu saatler dışında inşaat yapılması durumunda yönetmelik şikâyetlerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ile ilgili belediyelere yapılabileceğini söylüyor. İnşaat çalışmasının kamu yararı gerektirdiği durumlarda, verilecek özel izin ile gece inşaat çalışmalarına da devam edilse de belediyede ilgili kurul şikâyetleri göz önünde bulundurularak kanun ve yönetmelik çerçevesinde çalışma saatleri değiştirilebiliyor. Yine yönetmeliğe göre çalışmaların inşaatın başlama-bitiş tarihleri ve çalışma saatleri hakkında bilgilerin çalışmanın tabelasında yer alması gerekir.
Yine belediyeye yapılan şikâyet neticesinde idari para cezasının uygulanması da mümkündür. Sadece idari para cezası değil aynı zamanda inşaatın durdurulması konusunda da tedbirler alınmaktadır. Kanuna göre inşaat ve eğlence mekânı gürültüsünün cezası 44 bin TL’dir.

Related Posts