Amerikan Vatandaşı Olan Çocuğun Yasal Hakları Nelerdir?

DAVA AÇMADAN İSİM DEĞİŞTİRME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Toplumsal ahlak kurallarına uymaması nedeniyle bazı isimleri kişilerin alay konusu olması ya da gülünç duruma düşmesine sebebiyet verebilir. Yazım hatası bulunan, düzeltme işareti kullanılmadığı için anlam kaymasına uğrayan isim veya soyisime sahip vatandaşlar, ü yıl içerisinde ikamet adreslerinin bağlı bulunduğu Nüfus Müdürlüklerine yazılı olarak başvurularını iletebilirler.
Nüfus müdürlüklerinde bulunan İl ve ilçe kurumları yalnızca tek bir sefer için isim değiştirme kararı verebilir. Kurulun verdiği karar kesin hükümdür ve kişinin verilen karardan memnun olmaması durumunda hukuki yolun kapısı açıktır.
Davanın açılabilmesi için nüfus müdürlükleri kararının hemen ardından temyiz için Asliye Hukuk Mahkemesine yazılı dilekçe ile başvurmaları şarttı vardır. Asliye mahkemenin verdiği kararın ardından; soyadı değiştirilen erkeklerin ailesi için prosedür otomatik olarak işler. Soyadı değiştirilen erkeklerin evli ve çocuklu olması durumunda bu kişinin eşinin ve çocuklarının soyadı da aynı şekilde hiçbir talep olmadan değiştirilir.
Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının isim ya da soyisimlerini değiştirmek isteyenlerin taleplerini bağlı bulundukları ülkedeki elçiliklere bizzat iletmeleri gerekir.
İSİM DEĞİŞTİRMEK İÇİN HAKLI SAYILMASI MUHTEMEL OLAN NEDENLER NELERDİR?
Kişiyi toplumsal olarak komik, gülünç duruma düşürmesi
Genel toplumsal ahlak, örf, adet, gelenek ve göreneklere aykırı olması
Kişinin dini görüşüyle örtüşmeme durumu
Telaffuzunun zor olması
Cinsiyet değişikliği
Kişinin ismini benimsememesi ve sosyal çevresinde başka bir isimle çağrılıyor olması
Adın kötü bir olayı, anıyı veya farklı bir kişiyi anımsatması.

Related Posts