KREDİ ÖDEMELERİNDE TÜKETİCİNİN HAKLARI

Çoğumuz kredi çekerek yaşıyoruz ama işte aksilik; salgın hastalık ve ekonomik dar boğazın geleceğini önceden hesap edemiyoruz!

Peki ne yapalım?
Corona virüsü sebebiyle ülkemizde alınan tedbirler kapsamında iş ve ekonomi hayatında, işlerin durmasına bağlı olarak kredi ödemelerinin gecikmesi veya ertelenmesi durumu söz konusudur. Salgın başlamadan önce kredi çeken tüketici vatandaşlar, salgın sebebiyle gelirlerinin azalması durumunda kredi geri ödemelerini erteleyebilecekler midir? Devletin tüketiciyi korumak için çıkarmış olduğu kararlarla özel ve devlet bankalarına ilişkin kredi ödemeleri 3-6 ay ertelense de konunun hukuki kısmına değinmek gerekir.
6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu ve 22.05.2015 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği tüketici kredilerine ilişkin hususları düzenlemektedir.
Belirtilen mevzuatlarda mücbir sebepten ötürü tüketicinin kredi geri ödemesini erteleme gibi bir durum yer almasa da yönetmelikte, tüketicinin kredi geri ödemesinde temerrüde düşmüş olması nedeniyle, ödemenin ertelenmesi veya borcun yeniden yapılandırılmasına ilişkin tekrar bir sözleşme kurulabileceği belirtilmiştir.

Tüketici ile krediyi veren banka arasında bir önceki imzalanan kredi sözleşmesinde mücbir sebep maddesine bakmak gerekir. Eğer böyle bir madde düzenlenmişse mücbir sebep durumu olması halinde taraflar arasında kararlaştırılan ödeme şekli uygulanır. Belirtilmemişse, salgın tüketicinin elinde olan bir durum olmadığı için krediyi veren banka ile tüketici arasında krediyi geri ödeme borcuna ilişkin yeniden yapılandırmaya ilişkin sözleşme hazırlanabilir.

Related Posts