Eşiniz Ortadan Kaybolduysa Yasal Haklarınız Nelerdir?

Eşiniz Ortadan Kaybolduysa Yasal Haklarınız Nelerdir?

Yıllardır ulaşamadığınız her yakınınız hukukta “gaip” sayılır. Kayıp kişi eşinizse ve hakkında gaiplik kararı aldırdıysanız, doğal ölümlerdeki gibi evliliğiniz kendiliğinden sona ermez; mahkeme kararıyla evlilik feshi gerekir.

Eşiniz Ortadan Kaybolduysa Gaiplik Kararı Aldırın

Gaiplik kararı talep eden eş, ayrıca mahkemeden evliliğinin de sona ermesini talep edebilir. Gaiplik kararını kendi ikametinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk mahkemesinde açacağı bir dava ile alabileceği gibi devamında boşanmayı da talep edebilir.

Eşiniz Ortadan Kaybolduysa tebligat ilanı en az bir ay asılı kalmalı

Gaiplik durumunda karşı tarafın tebligat adresi olmadığından iş zorlaşır; buna çözüm ise açık tebligat ilanıdır. Eşin boşanma talebi verilen dilekçe ile mahkemede asılarak açık bir şekilde kamuoyunda ilan edilir ve tebligat ilanı en az bir ay asılı kaldıktan sonra tebliğ edilmiş sayılır.

Eşiniz Ortadan Kaybolduysa bulmak için her şey yapıldığı ispatlanmalı

Gıyaben boşanma yolu seçildiğinde, diğer eşin terk etmesi veya ortadan kaybolması sebebiyle boşanmak isteyen eş, onu bulmak için her şeyi yaptığını ispatlamalıdır. Ardından mahkeme açık tebligatı gerçekleştirir ve sonraki zor süreç için ise konusunda uzman bir avukatın yardımına başvurunuz.

Eşiniz Ortadan Kaybolduysa önce gaiplik kararı aldırın, ardından boşanma talebi kamuoyunda ilan edilir ve tebligat ilanı en az bir ay asılı kalmalı. Kaybolma sürecinin ardından bulmak için her şey yapıldığı ispatlanmalı. Bu süreç avukat marifeti ile takip edildiğinde sonuca ulaşmak kolaylaşır.

Avukat Elvan Kılıç

Related Posts