Sosyal Medyada Taciz

Sosyal Medyada Taciz

Sosyal medyada cinsel taciz ya da taciz. Son dönemlerde bu konu sıklıkla karşımıza gelmeye başladı. Bu konuya tam anlayabilmek ve sizlere aktarabilmek adına Türkiye’nin en ünlü avukatlarından biri olan Elvan Kılıç ile bir araya geldik ve cevapları aradık.

Elvan Hanım Cinsel Taciz ya da taciz nedir?

“Taciz sözlü de olabiliyor, fiziki de olabiliyor. Artık insanlar birbirlerine çok rahat ulaşıyorlar. Nasıl ulaşıyorlar, sosyal medya üzerinden. Herkes herkese çok kolay ulaşarak istediğini yazabiliyor. Cinsel saldırı ya da sözlü, yazılı taciz olaylarında iletişim problemleri yaşanması bana göre en önemli etken. Benim en çok dikkat ettiğim şey bu. Sosyal medya üzerinden cinsel taciz konusu çok önemli. Bildiğiniz gibi yeni bir kavram bu ve insanlar bununla yeni yeni karşılaşıyor. Kanun koyucu cinsel taciz suçunun işlenebilmesi için fiziksel bir temas aramamış, mağdurun cinsel amaçlı olarak taciz edilmesini suçun oluşması için yeterli görmüştür. Dolayısıyla internet ortamında kişilere cinsel amaçlı yazılar yazılması, fotoğraflar veya teklifler gönderilmesi cinsel taciz suçunun oluşması için yeterlidir. Sosyal medyada tanımadığınız birinin size el sal-laması bile tacize girer. Hiç tanımadığınız birinden sizi rahatsız eden her hareket tacize girer. Sosyal medyadan gönderilen fotoğraflar taciz, nasılsın, iyi misin yazmak bile taciz olur. Tam tanımını söyleyecek olursak isteğiniz dışında sizi görsel ya da işitsel olarak rahatsız eden her şey tacizdir.”

Taciz edildiyseniz ne yapmalısınız?

Sosyal medya üzerin-den taciz edilen biri bu durumda neler yapmalı, nasıl bir yol izlemeli? “Bu gibi durumlar belgelenebiliyorsa değer kazanır. Size birisi ayıplı bir fotoğraf, rahatsız edici bir yazı, bir emoji gönderdiği zaman o görüntünün ya da görüntülerin ve gönderen kişinin profil fotoğrafının ekran görüntüsü alınmalıdır. Bunlar alındıktan sonra en yakın savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmalıdır. Sonrasında savcılık bilgisayarın, telefonun yani nereden bu olay gerçekleşmişse o cihazın IP adreslerinden gerekli takibi yaparak tacizi yapan şahsı bulacaktır. O kişi bulunduktan sonra da davası açılacaktır. Cinsel taciz suçunun basit halinde, failin cezalandırılması mağdurun şikayetine bağlıyken, sosyal medya aracılığıyla taciz eden kişinin cezalandırılması için başlatılacak soruşturma ve kovuşturma için şikayet şartı aranmayacaktır. Yani şikayetinizi geri alsanız bile bu yargılama devam edecek ve suçu işleyen kişi üç aydan iki yıla kadar, suçun çocuklar üzerinde işlenmesi halinde ise altı aydan üç yıla kadar ceza alacaktır. Ancak şartlar oluşursa hükmün geri bırakılması kararı da alınabilir.”

Ülkemizde kadın erkek ilişkilerinin başlama yaşı 8’e indi

Bu durum çok üzücü bir şekilde küçük yaşlarda da karşımıza çıkıyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

“Maalesef ülkemizde 7-12 yaş arasındaki çocukların yüzde 30’u tacize uğruyor. TÜİK’e göre Türkiye’de çocuklara karşı cinsel saldırı taciz ve tecavüz davalarında 2008’den günümüze kadar %400 oranında bir artış yaşanmıştır. Bu artışın nedeni maalesef sosyal medya araçlarına çocuklarımızın çok kolay ulaşıyor olmasında yatmaktadır. Ülkemizdeki en büyük handikap çocuklarımızla iletişimimizin zayıf olması. Bir de sosyal medya alanının çok serbest olması. Yani sosyal medyada biz ne görüyorsak çocuklar da onu görüyor. Gördüklerini günlük hayatında uygulamaya çalışıyorlar. Hatta bu konuda şöyle bir örnek vermek istiyorum. Bu durumun getirdiği etkenlerle ülkemizde kadın erkek ilişkilerinin başlama yaşı 8’e indi. Çocuk annesinin babasının kızacağından korkarak iletişime geçmiyor. Bizim ebeveyn olarak çocuklarımızla çok fazla iletişim halinde olmamız gerekiyor. Pedagog bir arkadaşım bazı çocuklarla kendisinin bile iletişim kuramadığını söylüyor. Çocuk sürekli olarak kaygı halinde olduğu için iletişim kuramıyor.

Related Posts